Tajemnica osiemnastowiecznego żaglowca „Diemermeer” odkryta. Dowodził nim kapitan z Kołobrzegu. Spotkanie w Muzeum Patria Colbergiensis.

Polacy ze Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe rozwiązali tajemnicę XVIII-wiecznego „Znikającego Holendra”. Trwająca kilka lat akcja poszukiwawcza zakończyła się sukcesem. Zidentyfikowano szczątki uzbrojonego osiemnastowiecznego holenderskiego żaglowca. Okręt „Diemermeer”, który zatonął u wybrzeży Banana Islands w Sierra Leone, okazał się być statkiem dowodzony przez kapitana pochodzącego z … Kołobrzegu.
Jak odnaleziono wrak w zachodniej Afryce?
Co zalegało na pokładzie odnalezionego żaglowca?
Dlaczego polscy odkrywcy nazwali wrak „Znikającym Holendrem”?
Jakie losy spotkały rozbitków?
Pasjonującą historię odnalezionego na Banana Islands wraku, opowiedzą nam w piwnicach ratusza w Kołobrzegu jego odkrywcy. Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis” postanowiło wykorzystać krótki pobyt w Polsce badaczy głębin mórz i oceanów. Na zaproszenie Muzeum pojawią się w Kołobrzegu: Mariusz Borowiak, Krzysztof Korszewski i Peter Wytykowski. Dzięki uprzejmości uznanych badaczy morskich głębin – poznamy niezwykłą historię związaną z kołobrzeżaninem i dowodzonym przez niego okrętem.
Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli nabyć książki autorstwa nietuzinkowych gości spotkania, oraz otrzymać od odkrywców osobiste autografy.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Kołobrzeskim „Patria Colbergiensis” – piwnice miejskiego ratusza, 6 listopada o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Artykuł o znalezisku, poszukiwaniach i innych sukcesach Stowarzyszenia można przeczytać m.in. tu: Polacy rozwiązali tajemnicę XVIII-wiecznego “Znikającego Holendra”