Wystawa Eli Waszczuk „Zatrzymać czas”

Ela Waszczuk, artysta fotografik, samouk. W dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Jest autorką 19 wystaw indywidualnych oraz brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych  w kraju i za granicą. Członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej od 2010 roku. Posiada szerokie spektrum fotograficznych zainteresowań, które jest widoczne w prezentowanych przez nią wystawach.

W 2009 roku założyła i dotąd prowadzi autorską galerię fotografii SAN Galery w Kołobrzegu. Wystawa „Zatrzymać czas” prezentowana jest z okazji 10-lecia tej galerii.

Od autorki:

Marynistycznej wystawie „Zatrzymać czas” towarzyszy album fotografii  pt. „Bałtyckie pejzaże”, w którym pośród 53 prac znajdują się wszystkie prace eksponowane na wystawie. Moje morze, nad którym mieszkam i które poznaję od  60 lat, pozwoliło mi na uchwycenie kadrów, pozwalających na uruchomienie wyobraźni w myśl  sparafrazowanej zasady „ minimum obrazu, maximum treści”. Ten projekt jest moim powrotem do „czystej”, nie zmanipulowanej fotografii.

 „W fotografiach  wystawy na pierwszy rzut oka widoczny jest w wielu pracach linearny obraz morza z podziałem na pół, co dziś sugeruje podświadomą rejestrację obecnej rzeczywistości a poprzez celowe łamanie  podstawowych zasad komponowania kadrów, obrazy zyskują podwójną narrację. Tak przedstawione kompozycje  sprawiają wrażenie, że nie mamy do czynienia z fotografią, lecz z grafiką  rodem z abstrakcji i syntezy, znamion tak charakterystycznych dla sztuki współczesnej…   

      Co raz to inna codzienność morskiego i przybrzeżnego krajobrazu przedstawiona w tej prezentacji, jest dla autorki bodźcem do zastosowania jak najprostszej formy wypowiedzi, konceptualizmu i minimalizmu w jednym, co bezsprzecznie się udało.”

  Dariusz Kaleta Kołobrzeg 2019

 

„Fotografia Eli Waszczuk to zbiór metafor i fascynacji światłem, kolorem i formą. Na wystawie znajdą Państwo fascynacje autorki niczym w malarstwie Iwana Ajwazowskiego, w szczególności gry świateł i koloru morza.  Jest to fotografia bardzo symboliczna w swojej ascetyczności detalu, pozostawiająca odbiorcy szerokie pole wyobraźni. Zaplątana sieć na piasku i fragment starego falochronu i trawa walcząca o przetrwanie na wydmach, to znak odwiecznego powiązania człowieka z  morzem, ale też głos autorki  o zrównoważone podejście do morza i jego ekosystemu.”

                                                                                                                    Daniel Kempisty Haga 2019