Historia zatoczyła koło. Guziki po żołnierzach Sułkowskiego wróciły do Kołobrzegu (foto, wideo)

Znalezione w Lesie Kołobrzeskim guziki po żołnierzach 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej, wypożyczone do Muzeum Początków Państwa Polskiego, powróciły dzisiaj do Kołobrzegu. Ich znalazca – Robert Maziarz z kołobrzeskiego Muzeum Patria Colbergiensis – przekazał je do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. 

  • W 2015 roku znaleźliśmy redutę po żołnierzach polskich I Regimentu księcia Antoniego Sułkowskiego w Lesie Kołobrzeskim. Elementami, które tam wykopaliśmy, były między innymi guziki z numerem 1 i te guziki przybyły najprawdopodobniej w 1807 roku właśnie z Gniezna. Niedawno zostały wypożyczone do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie były wystawiane. Dzisiaj wróciły ponownie do Kołobrzegu

-mówił podczas krótkiego spotkania pasjonat Robert Maziarz.

Guziki przywiózł do Kołobrzegu Jarosław Mikołajczyk – kurator wystawy, która miała miejsce w Gnieźnie pod nazwą”Guzik Wam pokażemy”.  O tej wystawie pisaliśmy tutaj.

  • To, że guziki zatoczyły koło, to jedna część tej historii. One to koło zatoczyły podwójnie. Te niewielkie guziki stały się inspiracją do wystawy, którą zrobiliśmy w Muzeum Początków Państwa Polskiego „Guzik wam pokażemy” i one ją otwierały, będąc najbardziej patriotycznym elementem wystawy. Dla nas było ważne, że podobne jedyneczki być może pochodzenia kościuszkowskiego na naszych ziemiach znajdowano, ale nie chodziło o pokazanie podobnych guzików – chodziło o pokazanie tych, które na mundurach żołnierzy Sułkowskiego zawędrowały na redutę, którą odnaleźliście. Właśnie te guziki powinny być pokazane na wystawie. I były

– mówił J. Mikołajczyk. Podczas uroczystego przekazania guzików mówiono również o związkach Kołobrzegu z Gnieznem. Na zakończenie Jarosław Mikołajczyk w języku wielkopolskim – a więc w tym, którym mogli się posługiwać żołnierze I regimentu – przekazał informacje o swoim pobycie w Kołobrzegu. Otrzymał też drobny upominek od Anny Mieczkowskiej, prezydent miasta Kołobrzeg. Więcej w materiale wideo.