Lawety do przewozu moździerza przekazane Muzeum

W czwartek 27 czerwca 2019 roku w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się uroczystość przekazania zestawu lawet do przewozu moździerza 220 mm, wz.32.

Wydobyte z dna jeziora w Norwegii lawety, początkowo znajdowały się w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, skąd w ramach wieloletniego wypożyczenia trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wszystkie lawety przeszły gruntowną konserwacje w zakładach Artura Zysa w Plawcach pod Poznaniem. Dzięki precyzyjnym zabiegom konserwatorskim w pełni odzyskały sprawność techniczną i pełne zabezpieczenia przed korozją i degradacją.

Moździerze zostały wyprodukowane w Czechach. Były działami wielkiej mocy, przeznaczonymi m.in. do ostrzału wrogich fortyfikacji. Moździerz transportowany był w trzech częściach (lufa, łoże, podstawa), każda z nich holowana była na przyczepie przez osobny ciągnik. Działo (z pewnymi zmianami konstrukcyjnymi) w okresie międzywojennym znajdowało się na wyposażeniu Wojska Polskiego pod oznaczeniem moździerz 220 mm wzór 32. Do transportu moździerz 220 mm rozkładany był na trzy elementy (lufa, łoże i podstawa), a do każdego elementu był przypisany jeden wózek.

W uroczystości przekazania lawet wzięli udział Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski oraz zaproszeni goście, uczestnicy mini-konferencji „Z Polski do Norwegii, z Norwegii do Polski”. Komplet wózków amunicyjnych do moździerza można oglądać w oddziale Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Gierczak w Kołobrzegu.

Zobacz galerię: (fot. Starostwo Powiatowe Kołobrzeg)