Parkingowe (po)wiązania

Po wielu miesiącach okresu ochronnego i mimo ledwo rozpoczętych wakacji, nadszedł czas, kiedy nawet najbardziej cierpliwi mieszkańcy zaczynają się irytować pewnymi posunięciami magistratu. I trudno się dziwić.

Gruchnęła rano wiadomość o wydzierżawieniu parkingu przy amfiteatrze. Niby nic, ale w Kołobrzegu niewiele rzeczy dzieje się przypadkiem. Otóż parking wydzierżawiono bez przetargu, bo po prostu oferent, widząc ofertę w wykazie nieruchomości, tak po prostu przyszedł i tak po prostu złożył ofertę, i tak po prostu od razu zapłacił za umowę. Zwrócić uwagę należy, że to dość obszerny teren. Ani podczas śniadań, ani podczas innych konferencji, nie padł temat dzierżawy tego parkingu. A przecież przynajmniej czysto teoretycznie, pierwszeństwo do jego dzierżawy powinna mieć Komunikacja Miejska! To, że prezydent ma prawo wydzierżawić to bez przetargu, nie oznacza, że powinna tak zrobić. Może jednak nie byłoby w tym nic absolutnie dziwnego gdyby nie fakt, na który już zwrócił uwagę radny – do przewidzenia – Piotr Rzepka:

„dzierżawcą parkingu została firma, której obecnie szefuje m.in. były redaktor naczelny portalu takze.pl (dalej dotowanego przez miasto jak i spółki miejskie) jak i były szef firmy, która wcześniej była właścicielem tego portalu. Żeby było miało, wcześniejszym właścicielem spółki (która powstała nieco ponad rok temu) dzierżawiącej parking, był wysoko postawiony działacz PSLu w powiecie, były radny sejmiku…”

Dziwne tylko, że radnemu zabrakło trochę odwagi i nie nazwał rzeczy „po imieniu” – wystarczy sprawdzić w Monitorze Gospodarczym dane spółki – dzierżawcy, w tej chwili już podmiotu korzystającego z majątku miejskiego. Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 87/2019 informuje, że w dniu 26 kwietnia 2019 r. dokonano wpisu do rejestru KRS, z którego wynika, że Lech Bany posiada 95 procent udziałów o łącznej wartości 4750 zł, a Spieszyński Michał Ryszard – 66 udziałów o wartości 3300 zł. Prezesem Zarządu jest Lech Bany, zaś Michał Spieszyński – członkiem Zarządu (zobacz odpis:Monitor Sądowy i Gospodarczy.) Aktualna wyszukiwarka KRS wskazuje, że obecnie jednym ze wspólników jest Ryszard Spieszyński, zaś nieoficjalnie wiemy, że Lech Bany sprzedał swoje udziały pod koniec kwietnia br. (zobacz aktualny skład odpis_aktualny_724735_1561561623346).

Powiązania? Wiele. Przypomnijmy, że Lech Bany, wraz z Jarosławem Rzepą z ramienia PSL udzielali poparcia w kampanii obecnej prezydent miasta Anny Mieczkowskiej – przeczytaj. Syn wspólnika spółki Futurein – dzierżawcy parkingu, a zarazem obecny członek Zarządu spółki – Michał Spieszyński był redaktorem naczelnym portalu także.pl i miesięcznika także.pl do połowy ubiegłego roku, a jak wykazaliśmy w niedawnych materiałach, i czasopismo, i portal, wcale niemałe środki z budżetów gmin i miasta portal ten dostawał na swoje utrzymanie (zobacz na przykład: tutaj lub tutaj ). Mimo półrocznej przerwy i pismo, i portal, nadal jest dotowane z Urzędu Miasta w niemałych kwotach (przeczytaj: tutaj). Trudno nie mieć wątpliwości, że cała ta „spontaniczna” decyzja o dzierżawie parkingu była rzeczywiście spontaniczna. Dlaczego nagle dzierżawa? Dlaczego ta spółka akurat? Dlaczego nie Komunikacja Miejska? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta: krótko po kampanii wyborczej, a tuż przed kolejną, o przyjaciół i sprzymierzeńców należy dbać. Nie ma innego wytłumaczenia na tę decyzję. Nie jest istotne, że to zgodne z prawem, że prezydent tak mogła. Może i mogła – ale nie musiała. Moim oczywiście zdaniem.

Żaneta Czerwińska

1 thought on “Parkingowe (po)wiązania

  1. Jeżeli założymy odrobinę dobrej woli i rzetelności dziennikarskiej jaka powinna cechować dziennikarza to sprawa wydzierżawienia parkingu jest sprawą między Prezydentem Miasta Kołobrzeg Anny Mieczkowskiej a spółką z o.o. którą reprezentują członkowie zarządu wymienieni w KRS. Nie widzę powodu dla którego pojawiają się tu: Lech Bany, Jarosław Rzepa , PSL…. Proszę powiedzieć dlaczego wymienia Pani członków PSL, PSL w tej konkretnej sprawie? Jeżeli już mowa o poparciu kandydatki Anny Mieczkowskiej w kampanii wyborczej to owszem PSL udzielił takiego poparcia. Jarosław Rzepa pojawił się na konferencji prasowej przedstawiających kandydatów PSL na wspólnej liście Koalicji Europejskiej. Łączenie tamtych wydarzeń z obecną aferą i sugerowanie w felietonie niejasnych powiązań z PSL jest po prostu nie uprawnione i nierzetelne.

Komentowanie zamknięte