Pierwszy taki Festiwal, czyli wojowie Bolesława Chrobrego w Budzistowie

W miniony weekend Budzistowem zawładnęli odtwórcy historyczni. I Festiwal Wczesnośredniowieczny zakończył się sukcesem, muzealnicy, gmina i pasjonaci już planują kolejną edycję.

Obozowisko sprzed tysiąca lat, ryby przyrządzane na kilkanaście sposobów, ale przede wszystkim szczęk mieczy oraz toporów. 15 i 16 czerwca Muzeum Oręża Polskiego oraz Gmina Kołobrzeg zorganizowały I Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – stary Kołobrzeg”. W miejscu, gdzie znajdowało się przedlokacyjne miasto można było wybrać się w prawdziwą wyprawę w przeszłość.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało ponad stu odtwórców z różnych części Polski. Znaczna część z nich zaprezentowała sylwetki wojów okresu monarchii wczesnopiastowskiej od lekkozbrojnych toporników po opancerzonych członków kontyngentu skandynawskiego. Tematem przewodnim wydarzenia stała się wojskowość za czasów Bolesława Chrobrego – władcy, dzięki któremu po roku 1000 Kołobrzeg zyskał status jednego z najważniejszych miast w kraju.

Przez pełne dwa dni widzowie podziwiali inscenizacje i pokazy historyczne. Były starcia grupowe – bitwy, pojedynki jeden na jednego oraz scenki rodzajowe przybliżające realia życia naszych przodków na przełomie X i XI w. Dużą atrakcją stał się sobotni pokaz walki kawalerzysty i ciężkozbrojnego piechura oraz rozegrany w niedzielę turniej na efektowność. Nagrodą w tym drugim były wykonane z tzw. starego żelaza repliki toporów, których pierwowzory, znalezione w naszym regionie, można podziwiać na wystawie głównej Oddziału Dzieje Oręża. Nad obozem powiewał sztandar z godłem przyjętym przez pierwszego, polskiego króla, zamocowany na wiernej kopii włóczny znalezionej w Budzistowie.

Część rekonstrukcyjną Festiwalu uzupełniła spora dawka edukacji. Zwieńczeniem pogadanek historycznych był niedzielny wykład prof. dr hab. Mariana Rębkowskiego od niedawna kierującego Polską Akademią Nauk. Nie zawiedli się też melomani, dla których w sobotę wieczorem, nie bacząc na kataklizm pogodowy, zagrał białoruski zespół folkowy „Stary Olsa”.

W I Festiwalu Wczesnośredniowiecznym udział wzięły następujące grupy  i stowarzyszenia: Belhird, Bractwo Wojowników Kruki, Chmurnicy – drużyna wojów Grodu Łekno, Drużyna Czarnego Dębu, Hutor Pokazy Historyczne, Krąg Szarego Żurawia, Krwawe Odyńce, Naglfar, Pomorska Grupa Odtwórstwa Historycznego, Smoki Sigurda, Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia oraz Virtus. Koordynację nad rekonstruktorami sprawował gryficki Mohort a część techniczną spajało Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia partnerów oraz sponsorów. Pomocy przy realizacji Festiwalu udzieliły następujące przedsiębiorstwa i instytucje: Barkas, Colberg Kołobrzeska Fabryka Piwa, Piekarnia Cukiernia Mielnik, Tunex, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg.

Łukasz Gładysiak 

Autor zdjęć: Rekografia.pl – zobacz galerię zdjęć: