Amunicja pancernika „Lützow” ponownie w Kołobrzegu

Ostatni raz tak potężne pociski pojawiły się w Kołobrzegu w czasie bitwy toczonej w marcu 1945 r. Pancernik kieszonkowy „Lützow” był jednym z dwóch największych okrętów Kriegsmarine, które ostrzeliwały jednostki 1. Armii Wojska Polskiego zdobywające miasto. 280-milimetrowe pociski artylerii głównej tego okrętu przyczyniły się również do znacznych zniszczeń między innymi śródmieścia oraz dzielnicy uzdrowiskowej.

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej a jednocześnie przygotowaniami do obchodów 75-lecia zakończenia walk o miasto i zaślubin z Bałtykiem, Muzeum Oręża Polskiego wzbogaciło się o nowy, związany z militarną historią miasta eksponat.

To oryginalna, ważąca ponad 40 kg łuska naboju do dział 28 cm C/28 tworzących baterię główną pancernika „Lützow”. Znaleziona w miejscu, w którym w kwietniu 1945 r., okręt poważnie uszkodziły bomby brytyjskiego lotnictwa – Kanale Piastowskim w Świnoujściu, przekazana została do MOP przez członków Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”. Po zakonserwowaniu obiekt trafi na wystawę główną Oddziału Dzieje Oręża Polskiego wraz z dorobioną według oryginału repliką pocisku. W ten sposób zwiedzający będą mogli zobaczyć największy, mierzący ponad 2,5 m wysokości, egzemplarz amunicji artyleryjskiej, jaki do tej pory pokazywano w naszej placówce.

Lützow (wcześniejsza nazwa Deutschland) – niemiecki okręt pancerny typu Deutschland, klasyfikowany od 1939 r. jako ciężki krążownik , potocznie nazywany „pancernikiem kieszonkowym”. Został zwodowany 19 maja 1931 w stoczni Deutsche Werke w Kilonii, służbę rozpoczął 1 kwietnia 1933. W 1936 „Deutschland” bierze udział w wojnie domowej toczącej się w Hiszpanii, gdzie chronił niemieckie interesy oraz ostrzeliwał wojska republikanów. 25 stycznia 1940 na polecenie Adolfa Hitlera nazwę okręt zmieniono na „Lützow”; uznał on, że ewentualne zatopienie okrętu noszącego nazwę „Deutschland” (niem. Niemcy) będzie bardzo niekorzystne propagandowo. 9 kwietniu 1940 okręt bierze udział w inwazji na Norwegię, podczas drogi do portu w Kilonii zostaje storpedowany przez brytyjski okręt podwodny HMS „Spearfish” i ciężko uszkodzony. Odholowany do stoczni, po ponad półrocznym remoncie wraca do Norwegii i stacjonuje w fiordzie Trondheim. W 1941 roku w wyniku celnie zrzuconej torpedy z brytyjskiego samolotu zostaje poważne uszkodzony i unieruchomiony na cały rok. Po remoncie zostaje skierowany na Bałtyk, gdzie służy jako okręt szkoleniowy. Od końca 1944 roku ostrzeliwuje nacierające od wschodu wojska sowieckie, 8 lutego 1945 wspiera m. in. swoją artylerią obrońców Fromborka, 23 marca ostrzeliwuje sowieckie wojska nacierające na Gdańsk i Gdynię. W marcu 1945 roku ostrzeliwuje również nacierające na Kołobrzeg jednostki 1. Armii Wojska Polskiego.

16 kwietnia 1945 roku w Świnoujściu w wyniku nalotu lotniczego okręt zostaje poważnie uszkodzony i osiada na dnie (w miejscu obecnej przeprawy promowej na Kanale Piastowskim). 4 maja 1945 roku wycofujący się Niemcy ostatecznie zatapiają okręt.
Po wojnie wrak „Lützowa” zostaje wydobyty przez Rosjan i zatopiony na Morzu Bałtyckim podczas testowania nowych eksperymentalnych bomb lotniczych. Wrak do dnia dzisiejszego nie został zlokalizowany.

Tekst i fot.: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

 


Der Stapellauf des Panzerkreuzers „A” wurde vom Reichspräsidenten von Hindenburg auf den Namen „Deutschland” auf der Germania-Werft in Kiel getauft.
Der Panzerkreuzer Deutschland während des Stapellaufes, umjubelt von einer vieltausendköpfigen Menschenmenge.
Panzerschiff „Lützow”

Scherl Bilderdienst Berlin
Der Führer an Bord der „Deutschland”; Reichskanzler Adolf Hitler hat sich an Bord des Panzerschiffes „Deutschland” eingeschifft, um an den Übungen teilzunehmen, zu denen das Panzerschiff ausgelaufen ist.
UBz: den Führer (ganz rechts) mit dem Chef der Marineleitung Admiral [Erich] Raeder, an Bord der „Deutschland”.
(Die Aufnahme musste von einem Begleitschiff aus grösserer Entfernung gemacht werden, daher die Unschärfe).
[April 1934]
APEL
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu szuka pamiątek związanych z burzliwą historią Kołobrzegu oraz Pomorza Zachodniego. Interesują nas wszelkiego rodzaju militaria, części samolotów lub pojazdów które mogą wzbogacić naszą kolekcję. Apelujemy o przekazywanie nam informacji oraz wszelkiego rodzaju militariów w celu zachowania ich dla kolejnych pokoleń.