Wizyta nad Łabą

Wizyta nad Łabą

W dniu 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, 8 maja 2019 r. kierowana przez dyrektora Aleksandra Ostasza delegacja Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz zachodniopomorskiego środowiska odtwórstwa historycznego złożyła kwiaty przy pomniku żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w miejscowości Sandau nad Łabą (Saksonia-Anhalt).

Miejsce to wieńczyło szlak bojowy 14. pułku 6. Dywizji Piechoty, tej samej, która na początku marca 1945 r. jako pierwsza rodzima jednostka rozpoczęła bój o Kołobrzeg.
Wyjazd przedstawicieli MOP, Towarzystwa Przyjaciół MOP, szczecińskiej Fundacji Bielik i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Rega z Trzebiatowa to element szerokiego projektu związanego z upamiętnianiem miejsc chwały oręża polskiego. Warto podkreślić, że wizyta nad Łabą w Dniu Zwycięstwa to pierwsza tego typu inicjatywa podjęta w naszym kraju.

Walki w rejonie Havelberg-Sandau trwały od połowy kwietnia do pierwszych dni maja 1945 r. Na obszarze tym doszło do spotkania czołówki prowadzącej działania na północ od Berlina,
1. Armii Wojska Polskiego z nacierającymi z zachodu pododdziałami amerykańskiej 9. Armii.  Obie strony nawiązały kontakt w Sandau 3 maja 1945 r. Data ta została również upamiętniona na monumencie.

Fot. Fundacja Bielik

(zobacz galerię zdjęć) 

 

Skomentuj przez Facebook