Kontrole zabytków po pożarze katedry Notre Dame. Brak zabezpieczeń wynika z „możliwości tacy”.

Po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu minister Joachim Brudziński zalecił kontrolę zabytków i muzeów w całej Polsce. Szczególnej uwadze mają być poddane obiekty sakralne.

Zalecenie takie otrzymał również Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski. Dziś rano odbyło się specjalne spotkanie wojewody w tej sprawie. Wojewoda zarządził dodatkowe kontrole zabytków i obiektów sakralnych Pomorza Zachodniego. Przegląd zabytków i obiektów sakralnych będzie prowadzony przede wszystkim pod kątem zabezpieczeń przeciwpożarowych. Wojewoda Tomasz Hinc zalecił też sprawdzenie stanu wdrażania zaleceń, wynikających z poprzednich kontroli – a przypomnijmy, że nie były one optymistyczne.

  • Można powiedzieć nawet o przeszło 80-procentowych realnych zagrożeniach występujących w kościołach

-mówił dziś w rozmowie Radia RMF FM Joachim Brudziński. W tej samej rozmowie mówił o diecezji szczecińsko – kamieńskiej i znajdujących się tam zabytkowych kościołach. Mówił także o tym, że „utrzymanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe dla takich kościołów jest praktycznie niewykonalne z możliwości tacy takich parafian„. Czy kontrolą objęte zostaną zabytki w regionie Kołobrzegu  – dowiemy się wkrótce. Do tematu wrócimy.