SLD Kołobrzeg i SPD Berlin - Pankow rozmawiali o Europie

SLD Kołobrzeg i SPD Berlin - Pankow rozmawiali o Europie

W Kołobrzegu spotkali się przedstawiciele SLD Kołobrzeg i przedstawiciele SPD z Berlina-Pankow w ramach nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Filary, które ją wspierają, stały się kruche: a kiedy w ciągu ostatnich kilku lat, wielu ludzi szukających ochrony przybyło do Europy, nie udało się przełożyć wartości takich jak wolność, solidarność, człowieczeństwo i bezpieczeństwo na przekonującą wspólną politykę. Tymczasem niektóre państwa Unii Europejskiej coraz otwarciej jawnie zaprzeczają liberalnym i demokratycznym zasadom zapisanym w traktatach europejskich. Populiści, prawicowi i nowi nacjonaliści, sprzeciwiają się idei jedności europejskiej, chcąc osłabić Europę i tym samym zawrócić koło historii. Bezmyślność w obliczu wyzwań i brak wizji prostej polityki oszczędnościowej nie są odpowiedzią na nadchodzące problemy Europy – tak uczestnicy spotkania ocenili bieżącą sytuację polityczną przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Ustalone przez Organizacje Narodów Zjednoczonych 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 2030, widzimy jako model naszych działań w Unii Europejskiej, ponieważ tylko w ten sposób można wspólnie podjąć odpowiednie działania na obecnych obszarach polityki gospodarczej, ekologicznej, społecznej i międzynarodowej – mówią przedstawiciele obu ugrupowań. – Potrzebujemy Europy, aby z sukcesem wyjść na przeciw wielkim wyzwaniom przyszłości. Potrzebna jest spójna europejska polityka zagraniczna, ukierunkowana na pokój i rozbrojenie oraz polityka sąsiedztwa, która zapewni sprawiedliwą ofertę współpracy dla państw i regionów na południe i wschód od UE. Potrzebna jest polityka, która z odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, zdecydowanie wzmocni ochronę klimatu i środowiska. Zapraszamy wszystkich do przeciwstawienia się wszystkim antyeuropejskim siłom i wspólnej dyskusji o Europę pokoju, wolności, sprawiedliwości, solidarności i demokracji. Stawka jest bardzo wysoka więc idźmy razem i wspólnie ulepszajmy Europę aby była nadal społeczna, demokratyczna i wolna.