Oszustwa „na policjanta” – Seniorze uważaj!

Mimo licznych apeli i opisywanych przykładów osób pokrzywdzonych przez oszustów działających metodą „na wnuczka” i podających się za policjanta, nadal oszukiwani są kolejni seniorzy.
W tym tygodniu ponownie uaktywnili się oszuści podający się za policjantów, którzy próbowali wyłudzić od starszych osób pieniądze.

Na szczęście seniorzy byli czujni i w porę zorientowali się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje.

Policja po raz kolejny przypomina:  zawsze kierujmy się zasadą ” ograniczonego zaufania”, w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego, skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania „tragicznej” informacji, która miała być powodem pożyczki, pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję, ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach, zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy – natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji, pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer, np. na policję.