Fortyfikacyjny unikat trafił do kołobrzeskiego muzeum

Fortyfikacyjny unikat trafił do kołobrzeskiego muzeum

Jeden z nielicznych, zachowanych w Polsce, stalowych schronów przeciwodłamkowych, w piątek trafił do Kołobrzegu.

Nasza kolekcja bunkrów cały czas się rozrasta

– zaznacza dyrektor Aleksander Ostasz.

W piątek, 28 września, z Elbląga przyjechał do Kołobrzegu eksponat, o którym śmiało powiedzieć można, że jest absolutnym rarytasem. Na wystawie plenerowej przy ul. Emilii Gierczak stanął niemiecki schron przeciwodłamkowy typu Mannesmamm Metallschutzzelle RL 3-38/44 Klein, czyli niewielki obiekt wartowniczy, odnaleziony na terenie elbląskiej jednostki wojskowej. Wyprodukowano go prawdopodobnie między 1939 a 1943 r. Ciekawostkę stanowi fakt, że to jeden z nielicznych, stalowych tzw. Einmannbunkrów, jakie przetrwały w naszym kraju.

Realizowany przez nas „Projekt Schron” naprawdę nabiera tempa, a przykład najnowszego eksponatu tylko to potwierdza. Ten wyjątkowy obiekt otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar” z Elbląga. Jak się okazało, mimo blisko 80 lat od wyprodukowania oraz śladów po udziale w walkach – przestrzelinach, schron jest w naprawdę bardzo dobrym stanie – informuje dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz.

Ważący 600 kg, wykonany ze spawanych płyt stalowych grubości 10 mm dzwon zainstalowany został na wystawie plenerowej w samo południe. Jego przewiezienie do Kołobrzegu było możliwe dzięki pomocy przyjaciela Muzeum, kołobrzeżanina Adama Molisa.

„Projekt Schron” to autorski program ratunkowy a zarazem naukowo-badawczy, realizowany przez Muzeum Oręża Polskiego. Jego celem jest inwentaryzacja często zapomnianych a przez to skazanych na zniszczenie reliktów fortyfikacji z czasów II wojny światowej.

Zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy mają wiedzę na temat różnego rodzaju schronów, zwłaszcza tych mniejszych. Jesteśmy w stanie je odpowiedni zabezpieczyć oraz przetransportować na muzealną wystawę, a co za tym idzie zachować dla przyszłych pokoleń. Wszystkie trafią do tworzonego właśnie w naszej placówce skansenu fortyfikacyjnego

– apeluje dyrektor Muzeum. Informacje na temat obiektów zgłaszać można na adres e-mail: alekost@wp.pl lub pod numerem telefonu: 601402400.

Fot. Muzeum Oręża Polskiego 

 \
\