Kłopoty z Pendolino, ale od jutra ma być inaczej

Na początku dzisiejszej sesji radna Krystyna Strzyżewska składając interpelację, zapytała prezydenta miasta Janusza Gromka o kwestię nie kursujących pociągów Pendolino. Przypomnijmy, że do Kołobrzegu miały zostać dostawione dwa dodatkowe składy Pendolino.

Wygoda podróżowania pociągami typu Pendolino jest nieporównywalnie większa, niż „zwykłymi” składami. Czas podróży znacznie krótszy, zaś komfort jazdy również może zadowolić. W przeciwieństwie do cen. Trudno się więc dziwić pasażerom, że dokonują rezerwacji na maksymalnie miesiąc wcześniej, gdyż można czasem taką rezerwację dokonać w tańszej cenie. Tymczasem sytuacja w Kołobrzegu nieco się skomplikowała – zamiast zapowiadanych dodatkowych składów typu Pendolino, od 23 czerwca  pociągi EIP były obsługiwane zastępczymi składami wagonowymi.

  • Jest to ewidentne wprowadzenie pasażerów w błąd! – mówiła Krystyna Strzyżewska.

Prezydent miasta Janusz Gromek odpowiedział natychmiast:

  • Pani radna, sam się ucieszyłem, gdy było info o trzech pendolino, ale to jest osobna firma, nie muszą nas informować o zmianach. Ja nie dostałem żadnych pism od nich, dowiaduję się o sytuacji z gazet.

Podobnie nie informowała swoich pasażerów PKP o sytuacji. Informacja dotyczyła tylko faktu, że składy zastępcze w relacjach: relacji Warszawa Zachodnia-Kołobrzeg i z powrotem, a także  Kołobrzeg – Kraków Główny na odcinku Kołobrzeg –Gdynia Główna i podobnie w drodze powrotnej  tak kursować będą do odwołania. Szerszych informacji odpowiedział nam znany kołobrzeski pasjonat kolei Ziemowit Czerski:

  • Unijne Centrum Projektów Transportowych, tzw. CUPT, wyraził zgodę na jedną parę pendolino roczną do Kołobrzegu. Całoroczne Pendolino przyjeżdża w piątki, a dopiero wyjeżdża w niedzielę. Prawdopodobnie PKP zależna od Ministerstwa Transportu nie dopełniła formalności żeby pozostałe Pendolino mogło jeździć dodatkowo. Ponoć zorientowali się, wysłali zapytanie do Komisji Europejskiej i czekają  na odpowiedź. Według moich informacji mają dostać odpowiedź jutro, pojutrze, a mogą dostać za tydzień. Prawdopodobnie Pendolino ruszy, ale nie wiadomo, kiedy.

Jak widać, informacje kołobrzeskiego pasjonata były jak najbardziej aktualne, gdyż dziś po południu pojawiła się oficjalna informacja od PKP. Już od jutra, czyli 29 czerwca,  pociągi: EIP 1840/1 relacji Warszawa Zachodnia – Kołobrzeg, EIP 8140/1 relacji Kołobrzeg – Warszawa Zachodnia oraz EIP 8302/3 relacji Kołobrzeg – Kraków Główny będą obsługiwane w całej relacji  składem ED250 zgodnym z rozkładem jazdy. Jeśli PKP tak zapewnia, to należy mieć nadzieję, że … zapewnia.

Żaneta Czerwińska 

 

 

 

 

1 thought on “Kłopoty z Pendolino, ale od jutra ma być inaczej

  1. Jeżeli radna Strzyżewska zadaje tego rodzaju pytanie to -a) jest niekompetentna jako wieloletnia radna RM (nawet dziecko wie że PKP to państwo w państwie – b) chciała ( radna) „podciągnąć” się w interpelacjach , zanim Dziemba ogłosi swój ranking.

Komentowanie zamknięte