Tak wyglądać ma pomnik smoleński w centrum Kołobrzegu. Radni zadecydują.

Tak wyglądać ma pomnik smoleński w centrum Kołobrzegu. Radni zadecydują.

Jak już informowaliśmy, podczas najbliższej sesji Rady Miasta radni zajmą się projektem budowy pomnika smoleńskiego. Ma on stanąć w centrum miasta, przy Skwerze Pionierów, bliżej Alei Jana Pawła II i Sybiraków. Miasto ma nie ponieść żadnych kosztów budowy, ale w myśl projektu uchwały jego utrzymanie po wybudowaniu już będzie należało do obowiązków miasta. De facto utrzymywać go będą wszyscy kołobrzeżanie. 

Nie było żadnych większych konsultacji społecznych. Zbiórka na budowę pomnika trwa już jakiś czas, początkowo mowy nie było o tym, by stanął on w centrum miasta. W zeszłym roku jednak prezydent miasta Janusz Gromek, po rozmowach ze Stowarzyszeniem Budowy Pomnika Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej, wstępnie zgodził się na umiejscowienie go w centrum miasta. Taka decyzja spotkała się ze sprzeciwem zarówno ze strony kołobrzeskich pionierów, jak i większości społeczeństwa. Ostatecznie jednak radni otrzymali projekt uchwały, w założeniu którego pomnik ma – mimo sprzeciwów – stanąć w części Skweru Pionierów. 

Projekt, wykonany przez Romualda Wiśniewskiego, zakłada następujące prace budowlane:  korytowanie nawierzchni istniejącego trawnika, wykonanie fundamentów pod ściany z elementów granitowych, wykonanie fundamentów pod elementy rzeźbiarskie, ułożenie nawierzchni z kostki granitowej, ustawienie ścian z płyt granitowych oraz montaż rzeźb. Jak widać na projekcie, pomnik słada się z dwóch płyt granitowych i figury żołnierza.

Informacje na ścianach pomnika, które mają mieć 150 cm wysokosci, są poniekąd “krzyżujące”. Na pierwszej ścianie ma być napis: KATYŃ 1940, z tyłu: informacja dotycząca tragedii smoleńskiej, zaś druga ściana: na przodzie ma napis SMOLEŃSK, a z tyłu: informację dotyczącą zbrodni katyńskiej. Całość jest więc nierozerwalnie związana zarówno z Katyniem, jak i katastrofą lotniczą, która miała miejsce w 2010 roku.

Po wybudowaniu pomnika i jego przekazaniu przez Stowarzyszenie, opieka nad nim sprawowana będzie przez Gminę Miasto Kołobrzeg.

Podczas ankiety, którą przeprowadziliśmy na naszej stronie na portalu Facebook, znaczna większość  opowiedziała się przeciw budowie tego pomnika. Na 77 oddanych głosów tylko 10 procent opowiedziało się za budową tego pomnika (8 głosów), zaś 90% opowiedziało się przeciw (69 głosów).

Wypowiedzi były jednoznacznie wskazujace na prośbę pozostawienia tej tragicznej historii w spokoju. “Wystarczy że jest już w Warszawie. Dość już tego cyrku wokół katastrofy smoleńskiej. To jest już historia. Żyjmy i zajmujmy sie tym co jest tu i teraz” – pisze internautka Dorota R. Jak jednak się okaże i jak zareagują radni, dowiemy się w czwartek, 17 maja.

Wiemy również, że jutro, tj. 11 maja, kołobrzeski Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawi swoje stanowisko wobec budowy tego pomnika. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie to sprzeciw głównie związany z lokalizacją. Do tego tematu niejednokrotnie wrócimy.

Żaneta Czerwińska 

 

2 Comments
  1. Nie wie Pani jak zagłosują ? Przeważy głos pana Rysia, który będzie za.

    1. Jestem ogromnie ciekawa, jak będzie tym razem.

Comments are closed.