Kołobrzeskie restauracje z czapkami Gault&Millau

Kołobrzeskie restauracje z czapkami Gault&Millau

Gault&Millau to przewodnik dla prawdziwych smakoszy, który po raz pierwszy ukazał się ponad 50 lat temu we Francji i cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród restauratorów, ale przede wszystkim miłośników dobrego jedzenia. W tegorocznej polskiej edycji znalazły się aż 4 restauracje z Kołobrzegu, w tym 2 sieci Zdrojowa Hotels.

zdrojowa2
Wojciech Kempa z zespołem w  Restauracji Sand{acz}, Sand Hotel****

Restauracja Sand{acz} w Sand Hotel***** z szefem Wojciechem Kempą jest wyróżniana od 2015 roku, kiedy to ukazało się pierwsze wydanie przewodnika. Była to jedyna restauracja na Wybrzeżu w pasie od Szczecina po Łebę, która znalazła się w zestawieniu. Drugą restauracją jest Arté w Diune Hotel***** & Resort z konceptem kulinarnym stworzonym przez utalentowanego szefa kuchni Rafała Durkę. Według inspektorów Gault&Millau na uwagę zasługuje również restauracja proVita z Hotelu Wellness Provita****, a wpis i wyróżnienie otrzymała restauracja Horyzont w Hotelu Aquarius*****.

– To prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie dla mojego zespołu, który ciężko pracuje przez cały rok, aby zasłużyć na uznanie w oczach niezależnych inspektorów. Cieszę się, że aż tyle restauracji z Kołobrzegu zostało wyróżnionych, bo to oznacza, że dania, które serwujemy są na najwyższym poziomie. Gratuluję moim kolegom z trzech kołobrzeskich hoteli, którzy również znaleźli się w prestiżowym gronie Gault&Millau – mówi Wojciech Kempa, szef kuchni Restauracji Sand{acz}.

Żółty przewodnik Gault&Millau to międzynarodowy, obiektywny i niezależny przewodnik po restauracjach, produktach regionalnych i hotelach. Najlepsze restauracje zostają wyróżnione kucharskimi czapkami, które są symbolem i gwarancją wyśmienitego jedzenia. W tegorocznej polskiej edycji rekomendacje Gault&Millu otrzymało 580 restauracji.

zdrojowa
Rafał Durka z zespołem w Restauracji Arté, Diune Hotel***** & Resort.