Taniej raczej nie będzie

We wtorek, 14 grudnia, po raz pierwszy zebrała się Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej- najważniejsza, bo ustawowa komisja Rady Miasta. Przyjęto plan pracy na najbliższy okres, ale rozważano również tańsze funkcjonowanie Rady, w czym miałoby pomóc wprowadzenie ryczałtu dla radnych za posiedzenia.                

Wprowadzenie ryczałtu rozważane było już podczas poprzedniej kadencji. Rozważano, aby radni otrzymywali stałą, określoną kwotę miesięczną bez względu na liczbę posiedzeń komisji i sesji Rady Miasta. Dodatkowo kwota ta miałaby być pomniejszona o każdą nieobecność radnego.  Obecnie do tego pomysłu wróciło kilkoro radnych z Platformy Obywatelskiej.

  • Na początku wydawało się, że pomysł ten będzie miał duże szanse realizacji, teraz jednak po podsumowaniu kosztów i wydatków okazało się, że forma ryczałtu wyniosłaby budżet miasta drożej niż jest teraz – twierdzi radny Dariusz Zawadzki.  – Ponadto klub radnych SLD jest przeciwny, opozycja również, a i w PO zdania są teraz podzielone, stąd raczej słabe szanse, aby ten pomysł w tej kadencji przeszedł – dodaje D. Zawadzki.

Zdecydowanie neguje ten pomysł również szef Komisji Rewizyjnej Artur Dąbkowski:

  • Jestem przeciwny wprowadzeniu ryczałtu, byłaby to forma na zasadzie „czy się stoi, czy się leży, dieta się należy”, a my przecież musimy poważnie pracować – komentuje. – Byłoby to bardzo nieuczciwe wobec wyborców i wstyd nam byłoby spojrzeć im w oczy. A po drugie, ten wariant wychodzi znacznie drożej niż forma, która obecnie obowiązuje. 

Poza omawianiem pomysłu dotyczącego ryczałtu, Komisja planowała pracę na przyszły rok i najbliższe dni.  Podczas posiedzenia radni złożyli wnioski na 2011 rok, dodatkowo złożono zapytania do przewodniczących innych komisji dotyczące planu pracy poszczególnych komisji.

  • Powołaliśmy też jeden zespół kontrolny, który zajmie się kontrolą szkół podstawowych i gimnazjalnych, w szczególności ich gospodarką finansową – informuje A. Dąbkowski.

W zespole tym po raz pierwszy uczestniczyć będzie radny Adam Wieczorek, pełniący swoją pierwszą kadencję.

  • To dla mnie zupełnie nowe doświadczenie, jestem jedynym nowym radnym w tej komisji i na razie to oczywiste, że będę się więcej przyglądał, ale szybko się uczę – zapewnia A. Wieczorek. – W całej komisji mamy bardzo przyjacielską atmosferę, ale to nie znaczy, że będziemy przymykać oczy na Platformę czy inne ugrupowania. Przewidujemy bardzo solidarne działanie pro publico bono – dodaje A. Wieczorek.

Komisja zbierze się w tym roku jeszcze dwa razy: w piątek oraz w środę, 22 grudnia. Podczas posiedzeń głównie omawiane będę projekty uchwał na najbliższą sesję Rady Miasta, która po raz ostatni w tym roku odbędzie się już po świętach, w wtorek 28 grudnia.

Żaneta Czerwińska, tygodnik „Kulisy Kołobrzeskie” 15.12.2010r.